6g soli dziennie ?

  • 3 replies
  • 11854 views
*

Offline Miroslawa

  • *****
  • 760
  • +3/-0
    • Zobacz profil
6g soli dziennie ?
« dnia: Maj 16, 2014, 12:57:05 pm »
Dietetycy zalecają jak najmniej - norma to około jednej łyżeczki. Ile soli spożywamy już z żywności kupnej to trudno ustalić.

Ludzie zwykle są zaskoczeni, kiedy uda im się w jakiś sposób oszacować ile soli jedzą. Zwykle jest to dużo więcej niż łyżeczka - z solą - jak z każdą przyprawą należy zachować umiar w gotowaniu. W kosmetyce również - szczególnie narażone części ciała to śluzówka i oczy. Trzeba naprawdę uważać przy tych solnych peelingach, maskach i in.  ... szczególnie na oczy.  Moim zdaniem może ta sól i jest dobra - ale  należy zachować szczególną ostrożność.

*

Offline dyzia

  • *
  • 20
  • +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: 6g soli dziennie ?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2014, 10:27:02 am »
Zwykła sól według mnie raczej przynosi więcej strat niż pożytku. W jedzeniu jest jej zdecydowanie za dużo. Od środka w nadmiarze wyrządza szkoda np. dla nerek, ponieważ przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a jak wiemy nie ma w tym nic dobrego. Nadmiar soli może prowadzić do poważnych schorzeń. Od zewnątrz również może być szkodliwa tak jak napisałaś np. na oczy, a poza tym nawet podczas inhalacji może podrażniać skórę i śluzówki. Sól to akurat taki minerał, że trzeba zrobić kalkulacje, czy korzyści zrównoważą ewentualne straty.

*

Offline Miroslawa

  • *****
  • 760
  • +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: 6g soli dziennie ?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2014, 06:13:58 pm »
Ja w zasadzie dosyć dużo solę - zwykle dosalam wszędzie zupy i inne dania - nic mi nie jest. Przynajmniej na razie. Natomiast czasami jak jem coś - np. wczoraj makrelkę - toż to sama sól ... faktycznie w żywności jest masa soli - wszak sól konserwuje - może jednak warto byłoby zafundować sobie jakiś solny kosmetryk ?

*

Offline myszkamiki92011

  • ***
  • 149
  • +1/-0
    • Zobacz profil
Odp: 6g soli dziennie ?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2015, 10:05:49 pm »
to jest pewnie tak umownie podane, ale jak tak po liczyć to co dnia więcej soli używamy niż6g, są i w produktach, co bysmy nie powiedzieli ze zawiera sól, np nie które wody mineralne